BH1894
6-Point Star Badge with Eagle
Priced as low as
$130.50ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | BALL |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 4 |
| Construction | SHELL |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 11/16" |
| Maximum Seal Size | 15/16" |
| Default Seal Size | 11/16" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 678. |
| Notes | Max seal size is 15/16". Shown with 11/16" seal. Seal size will depend on the amount of lettering on the star. |
| Law Catalog Page | 21 |
Pricing
| Nickel | $130.50 |
|---|---|
| Rhodium | $145.00 |
| Gold Plate | $165.00 |
| Hi-Glo® | $203.50 |
| Rho-Glo® | $203.50 |
| Gold Panels on Silver | $221.50 |
| Silver Panels on Gold | $221.50 |
| Pink | $130.50 |
| Kelly Green | $145.00 |
| Blue | $145.00 |
| Violet | $145.00 |
| Military Black | $130.50 |
| Gunmetal | $130.50 |
| Gold on Gunmetal | $221.50 |
| Silver on Gunmetal | $221.50 |
| V.H.B. KK® | $306.50 |
| 24 Karat Gold Plate | $173.80 |
| V.H.B. Bronze | $130.50 |
| Rose Gold | $169.60 |
| Hamilton Gold | $165.00 |

