B736
Badge with Eagle and Applied Panels
Priced as low as
$152.50ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | OVAL |
|---|---|
| Applied Panel Badge | Yes |
| Lettering Panels | 4 |
| Construction | SHELL |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 11/16" |
| Maximum Seal Size | 13/16" |
| Default Seal Size | 11/16" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 015. |
| Notes | ** If you want a 13/16" seal please choose panel B2976 in panel family B689, this is the only panel that takes a 13/16" seal. |
| Law Catalog Page | 3 |
| Fire Catalog Page | 6 |
Pricing
| Nickel | $152.50 |
|---|---|
| Rhodium | $171.50 |
| Gold Plate | $181.00 |
| Hi-Glo® | $218.50 |
| Rho-Glo® | $218.50 |
| Gold Panels on Silver | $218.50 |
| Silver Panels on Gold | $218.50 |
| Pink | $152.50 |
| Kelly Green | $171.50 |
| Blue | $171.50 |
| Violet | $171.50 |
| Military Black | $152.50 |
| Gunmetal | $152.50 |
| Gold on Gunmetal | $218.50 |
| Silver on Gunmetal | $218.50 |
| V.H.B. KK® | $332.00 |
| 24 Karat Gold Plate | $189.80 |
| V.H.B. Bronze | $152.50 |
| Rose Gold | $185.60 |
| Hamilton Gold | $181.00 |



