B297
Shield with Eagle on Top
Priced as low as
$90.00ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | FLAT |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 4 |
| Construction | SOLID |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 3/8" |
| Maximum Seal Size | 1/2" |
| Default Seal Size | 1/2" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 139. |
| Notes | This badge is available under the QuickShip program if ordered in either Nickel, Rhodium, or Gold Plate with a standard seal, and regular enamel. Under Quickship orders can't be combined to ship complete. Badges ship when they are ready. |
| Law Catalog Page | 2 |
| Fire Catalog Page | 12 |
Shipping
If ordered under QuickShip it ships in 5 days.
Pricing
| Nickel | $90.00 |
|---|---|
| Rhodium | $104.00 |
| Gold Plate | $111.00 |
| Hi-Glo® | $152.50 |
| Rho-Glo® | $152.50 |
| Gold Panels on Silver | $161.00 |
| Silver Panels on Gold | $161.00 |
| Pink | $90.00 |
| Kelly Green | $104.00 |
| Blue | $104.00 |
| Violet | $104.00 |
| Military Black | $90.00 |
| Gunmetal | $90.00 |
| Gold on Gunmetal | $161.00 |
| Silver on Gunmetal | $161.00 |
| V.H.B. KK® | $228.00 |
| 24 Karat Gold Plate | $119.80 |
| V.H.B. Bronze | $90.00 |
| Rose Gold | $115.60 |
| Hamilton Gold | $111.00 |



