B2697
New York Breast Badge
Priced as low as
$115.00ea
Finish
Lettering Color
Panel Background Color
Specifications
| DAP | SLIGHTBALL |
|---|---|
| Applied Panel Badge | Yes |
| Lettering Panels | 1 |
| Construction | SOLID |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 7/8" |
| Maximum Seal Size | 15/16" |
| Default Seal Size | 15/16" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 1407. |
| Notes | B2698 disc is applied. May require custom die at additional charge for city/town, names, etc. |
Pricing
| Nickel | $115.00 |
|---|---|
| Rhodium | $143.00 |
| Gold Plate | $157.50 |
| Hi-Glo® | $191.00 |
| Rho-Glo® | $191.00 |
| Gold Panels on Silver | $214.00 |
| Silver Panels on Gold | $214.00 |
| Pink | $115.00 |
| Kelly Green | $143.00 |
| Blue | $143.00 |
| Violet | $143.00 |
| Military Black | $115.00 |
| Gunmetal | $115.00 |
| Gold on Gunmetal | $214.00 |
| Silver on Gunmetal | $214.00 |
| V.H.B. KK® | $299.50 |
| 24 Karat Gold Plate | $166.30 |
| V.H.B. Bronze | $115.00 |
| Rose Gold | $162.10 |
| Hamilton Gold | $157.50 |

