B2553
5 Point Star Badge with Outer Ring
Priced as low as
$142.50ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | BALL |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 4 |
| Construction | SOLID |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 15/16" |
| Maximum Seal Size | 15/16" |
| Default Seal Size | 15/16" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 1379. |
| Law Catalog Page | 42 |
Pricing
| Nickel | $142.50 |
|---|---|
| Rhodium | $152.50 |
| Gold Plate | $155.50 |
| Hi-Glo® | $188.00 |
| Rho-Glo® | $188.00 |
| Gold Panels on Silver | $203.00 |
| Silver Panels on Gold | $203.00 |
| Pink | $142.50 |
| Kelly Green | $152.50 |
| Blue | $152.50 |
| Violet | $152.50 |
| Military Black | $142.50 |
| Gunmetal | $142.50 |
| Gold on Gunmetal | $203.00 |
| Silver on Gunmetal | $203.00 |
| V.H.B. KK® | $286.00 |
| 24 Karat Gold Plate | $164.30 |
| V.H.B. Bronze | $142.50 |
| Rose Gold | $160.10 |
| Hamilton Gold | $155.50 |

