B1771
Semi-Custom Oval Security Badge
Priced as low as
$167.50ea
Finish
Lettering Color
Background Color
Specifications
| DAP | OVAL |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 3 |
| Construction | SOLID |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 11/16" |
| Maximum Seal Size | 11/16" |
| Default Seal Size | 11/16" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 774. |
| Notes | Security in die. Can be supplied with any lettering and seal. Specify color behind security and shield background area. Available in all standard finishes. |
| Law Catalog Page | 85 |
Pricing
| Nickel | $167.50 |
|---|---|
| Rhodium | $195.50 |
| Gold Plate | $216.00 |
| Hi-Glo® | $251.50 |
| Rho-Glo® | $251.50 |
| Gold Panels on Silver | $274.50 |
| Silver Panels on Gold | $274.50 |
| Pink | $167.50 |
| Kelly Green | $195.50 |
| Blue | $195.50 |
| Violet | $195.50 |
| Military Black | $167.50 |
| Gunmetal | $167.50 |
| Gold on Gunmetal | $274.50 |
| Silver on Gunmetal | $274.50 |
| V.H.B. KK® | $387.50 |
| 24 Karat Gold Plate | $224.80 |
| V.H.B. Bronze | $167.50 |
| Rose Gold | $220.60 |
| Hamilton Gold | $216.00 |

