B1522
U.S. Navy Badge with Shield in Die
Priced as low as
$85.50ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | OVAL |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 3 |
| Construction | SHELL |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 0" |
| Maximum Seal Size | 0" |
| Default Seal Size | 0" |
| Notes | This badge is a die struck version of the B957. If badge with anchor in die is requested use B1523. |
Shipping
Ships in five days if ordered as part of the QuickShip program
Pricing
| Nickel | $85.50 |
|---|---|
| Rhodium | $94.50 |
| Gold Plate | $104.00 |
| Hi-Glo® | $159.50 |
| Rho-Glo® | $159.50 |
| Gold Panels on Silver | $159.50 |
| Silver Panels on Gold | $159.50 |
| Pink | $85.50 |
| Kelly Green | $94.50 |
| Blue | $94.50 |
| Violet | $94.50 |
| Military Black | $85.50 |
| Gunmetal | $85.50 |
| Gold on Gunmetal | $159.50 |
| Silver on Gunmetal | $159.50 |
| V.H.B. KK® | $228.00 |
| 24 Karat Gold Plate | $112.80 |
| V.H.B. Bronze | $85.50 |
| Rose Gold | $108.60 |
| Hamilton Gold | $104.00 |

