B1455
New York Badge
Priced as low as
$93.00ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | FLAT |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 3 |
| Construction | SHELL |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 0" |
| Maximum Seal Size | 0" |
| Default Seal Size | 0" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 998. |
| Notes | N.Y. seal and N.Y. are in die and cannot be changed. 15/16" seal may be applied over seal in die. Available with either cut out numbers or letters on an open panel or with a solid, lettered panel. |
| Law Catalog Page | 25 |
Pricing
| Nickel | $93.00 |
|---|---|
| Rhodium | $105.50 |
| Gold Plate | $117.00 |
| Hi-Glo® | $159.50 |
| Rho-Glo® | $159.50 |
| Gold Panels on Silver | $174.50 |
| Silver Panels on Gold | $174.50 |
| Pink | $93.00 |
| Kelly Green | $105.50 |
| Blue | $105.50 |
| Violet | $105.50 |
| Military Black | $93.00 |
| Gunmetal | $93.00 |
| Gold on Gunmetal | $174.50 |
| Silver on Gunmetal | $174.50 |
| V.H.B. KK® | $241.00 |
| 24 Karat Gold Plate | $125.80 |
| V.H.B. Bronze | $93.00 |
| Rose Gold | $121.60 |
| Hamilton Gold | $117.00 |

