B1171
Badge with Flags and Eagle
Priced as low as
$125.50ea
Finish
Lettering Color
Specifications
| DAP | FLAT |
|---|---|
| Applied Panel Badge | No |
| Lettering Panels | 4 |
| Construction | SOLID |
| Reverse Enamel | No |
| Minimum Seal Size | 1/2" |
| Maximum Seal Size | 1/2" |
| Default Seal Size | 1/2" |
| Leather Cutout | The Strong Leather cut-out shape for this badge style is 1927. |
| Notes | For the large version of this badge see B1160 and for the medium size see B1288. |
Pricing
| Nickel | $125.50 |
|---|---|
| Rhodium | $137.50 |
| Gold Plate | $133.50 |
| Hi-Glo® | $144.00 |
| Rho-Glo® | $144.00 |
| Gold Panels on Silver | $211.00 |
| Silver Panels on Gold | $211.00 |
| Pink | $125.50 |
| Military Black | $125.50 |
| Gunmetal | $125.50 |
| Gold on Gunmetal | $211.00 |
| Silver on Gunmetal | $211.00 |
| V.H.B. KK® | $229.50 |
| 24 Karat Gold Plate | $142.30 |
| V.H.B. Bronze | $125.50 |
| Rose Gold | $138.10 |
| Hamilton Gold | $133.50 |

